Prekonferencia Istanbul október 2015

Prekonferencia Istanbul október 2015

  Prekonferencia v Istanbule bola moja 3.prekonferencia ktorej som sa zúčastnila. Celkovo ide o 12 prekonferenciu VDGM. Zúčastnilo sa na nej zhruba 60 účastníkov . Boli sme rozdelení do 6pracovných skupín, po 6-8 lekárov z rôznych krajín Európy. Zo Slovenska som bola jediná účastníčka. Pravidelne sa okrem pracovných skupín stretáva na prekonferenciách aj naša najaktívnejšia skupina Európska Rada v ktorej má zastúpenie aj Slovensko, tohto roku sa ho zúčastnil náš milý kolega Štefan Krnáč.

  Témy workshopov boli rozmanité: Byť mladý- dorastové lekárstvo v primárnej starostlivosti. Ostať mladý: Geriatrickí pacietni v primárnej starostlivosti, Redefinícia obtiažnosti. Obtiažny pacient- kto je to a aký je k nemu prístup. Posilnenie postavenia pacienta: Základná charakteristika rodinného lekárstva. Medzinárodný kurz: seminár ohľadne výskumu v primárnej zdravotnej starostlivosti

  Ja som sa dostala do workshopovej skupiny s názvom Socialne média a ich úloha v rodinnom lekárstve.V skupine sme mali mladých lekárov z rôznych krajín Európy- Španielsko, Dánsko, Estónsko, Rakúsko. Okrem hlavnej témy sme sa samozrejme dostali aj k všeobecným informáciam o tom ako vyzerá Všeobecné resp. Rodinné lekársko v jednotlivých krajinách. Či je držané v súkromných rukách, alebo štátne, či lekári fungujú ako „gatekeeperi“ pre pacientov, ako dostávajú platbu za pacientov, aký je manažment pacientov.

  Výstupom pre mňa z tohto workshopu  bolo to, že elektronická karta pacienta je v západných krajinách už bežná vec, aj keď nevyzerá to na prvý pohľad ako úplne ideálna vec. Na prístup do karty potrebujete súhlas pacienta. Pacient sa môže dostať k citlivým informáciam o zdravotnom stave ešte predtým kým mu je to vysvetlené od lekára a zlá prehľadnosť v elektronickej karte. Avšak, samozrejme máte všetky informácie na jednom mieste, kde sa ale opäť naskytuje otázka, či to nedegraduje praktického lekára ako manažéra pacienta a či bude v tomto ohľade praktický lekár potrebný. Ďalší výstup je určite ten, že by sme mali viac využívať média na komunikáciu alebo lepšie povedané výuku pacientov. Naštastie je v dnešnej dobe internet plný veľmi užitočných, edukatívnych stránok o rôznych zdravotných problémoch a stačí len povenovať  tomu trochu času a nájsť vhodné videá pre pacientov. Napr.cvičenia na bolesť chrbta, ako si pichať inzulín, alebo ako inhalovať spreje. Edukatívne videá o daných ochoreniach a čo sa deje v tele počas tohto ochorenia- ako vyzerá hernia disku, alebo poranenie kolena atď atď. Určite nie je na zahodenia aby každý lekár mal aj svoju vlastnú webovú stránku cez ktorú bude komunikovať s pacientami a bude tam vkladať vlastné edukčné materiály podľa potreby jeho pacientov.  Avšak pri dnešnej vyťaženosti nás lekárov je to skôr vyslovené prianie do budúcnosti.

  Záverom by som zhrnula, že ísť na takúto prekonferenciu je výborná príležitosť stretnút všeobecné lekárstvo vo svete, získať nové kontakty a inšpirovať sa  pre prax v ambulancii.

Mali sme aj veľké šťastie a odfotili sme sa so súčasným prezidentom WONCA- Svetová organizácia Rodinného lekárstva Michaellom Kiddom (Austrália) a jeho nástupkyňou Amandou Howe (Veľká Británia). Aj napriek tomu, že v oblasti primárnej starostlivosti sú to kapacity, ľudsky sú to veľmi príjemní ľudia, otvorení v komunikácii s mladými lekármi. Tak nech je nám to inšpiráciou k tomu, aby aj my mladí lekári zo Slovenska sme sa nezatvárali pred svetom, máme určite čo ponúknuť svetu a inšpirovať v mnohých veciach našich priateľov všeobecných lekárov z ostatných kútov sveta.

 

Za mladých praktikov : MUDr. Andrea Kyšková

administrátorka webovej stránky Slovenských Mladých Praktikov