Na Slovensku vznikli oblasti s veľkým nedostatkom všeobecných lekárov, či už pre deti a dorast, alebo pre dospelých. Rôzne analýzy presne opisujú rizikovosť takýchto regiónov, dokonca sú aj na mape Slovenska farebne odlíšené. Tie, ktoré sú najkritickejšie, veľmi súrne potrebujú nové ambulancie na zabezpečenie primeranej zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

„Je tam obrovský priestor na to, aby si práve mladí lekári, ktorí sú podnikavejší, chcú si manažovať, zorganizovať svoju ambulantnú prax, takúto ambulanciu založili,“ vyzýva mladých kolegov viceprezident SSVPL MUDr. Peter Lipovský. „Štátne inštitúcie si uvedomujú dôležitosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v primárnom sektore a začali s programom podpory týchto ambulancií. Je potešujúcim zistením, že lekár, ktorý sa pre tento krok rozhodne, dostane pomerne dosť vysokú a na začiatok dostatočnú dotáciu, aby takáto ambulancia mohla vzniknúť. A je potešujúce aj to, že v porovnaní s prvou vlnou sa táto druhá zjednodušila administratívne, a že sa aj navýšili prostriedky, ktoré sú na toto potrebné. Naozaj sa nám výrazným spôsobom zlepšili podmienky pre založenie nových ambulancií.“

Ako som otvárala vlastnú ambulanciu…

MUDr. Katarína Kováčová, Šaľa, predsedníčka Mladých praktikov

„Otvárala som ju v apríli 2022 v kritickom okrese, čiže ten potenciál získavania pacientov tam naozaj bol. Teraz po roku tam zaniká ďalšia dvojtisícová ambulancia. Mali sme aj dni, keď nám prišlo 40 nových pacientov. Teraz prichádza tak desať denne. Ale už aj naša kapacita je značne obmedzená. Dnes mám 1 700 pacientov. Na VÚC som nežiadala o pridelenie obvodu, ale pacienti k nám prichádzajú na základe vlastnej voľby.“

Nová výzva na zriadenie všeobecnej ambulancie

Základné fakty o výzve:

  • Ministerstvo zdravotníctva SR vyhlasuje výzvu na získanie nenávratného finančného príspevku každý rok.
  • Finančná podpora je určená pre poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti na zriadenie nových všeobecných ambulancií v nedostatkových oblastiach.
  • Ide o alokáciu vo výške 10 miliónov eur.
  • Obdobie trvania výzvy je do roku 2026.
  • Cieľom je finančná podpora pre 124 nových ambulancií do roku 2026.
  • Účelom je finančná kompenzácia nákladov na zriadenie a prevádzkovanie novej všeobecnej ambulancie v nedostatkových okresoch.

Podávanie žiadostí je možné od 10. 10. 2023. Vo výzve sú zjednodušené podmienky, je navýšená suma príspevku a suma je vyplácaná jednorazovo. Okruh oprávnených žiadateľov bol rozšírený z dvoch na štyri typy žiadateľov. Výška príspevku závisí od stupňa ohrozenia a nie územnej jednotky – teda okresu alebo obce. V najrizikovejších oblastiach bude pridelená suma až 80 000 eur. Spôsob vyplácania ministerstvom zdravotníctva je jednorazový po predložení povolenia na prevádzkovanie ambulancie. Je zriadená aj nová právomoc pre vyššie územné celky. Samosprávne kraje určujú oranžové okresy, na ktoré bude pridelený príspevok.

Pokiaľ ide o štyri druhy žiadateľov, oprávnenými žiadateľmi môžu byť lekár-fyzická osoba, právnická osoba, existujúci poskytovateľ zdravotnej starostlivosti alebo poskytovateľ všeobecnej ambulantnej starostlivosti za spätné obdobie. Lekár ako fyzická osoba nemusí mať v čase podávania žiadosti ešte vydané povolenie a dĺžka kariérnej histórie sa skracuje z obdobia 36 na 12 mesiacov. Proces získania žiadosti sa zmenšil z dvanástich na šesť krokov. Najčastejším typom žiadateľa je lekár ako fyzická osoba, vo väčšine prípadov čerstvý absolvent rezidentského štúdia.

Ako sa chystám otvoriť si ambulanciu…

MUDr. Ema Miznerová, Bratislava

„Plánujem si otvoriť ambulanciu všeobecného lekára v Bratislavskom okrese a bola som veľmi pozitívne prekvapená, že táto výzva je umožnená aj pre tento okres. Idem rekonštruovať štátne priestory za vlastné financie a zháňam na to prostriedky. Reakcia a komunikácia pracovníčky ministerstva zdravotníctva bola pre mňa veľmi povzbudivá. Treba sa pripraviť na to, že všetko sa posiela prioritne elektronicky, na čo treba elektronický podpis. Od bývalého zamestnávateľa som musela získať potvrdenie, že som u neho za posledných dvanásť mesiacov nepracovala viac ako 50 %. Ako žiadateľ právnická osoba som potrebovala výpis z obchodného registra, výpis z registra trestov už netreba. K žiadosti bolo treba vyplniť test vhodnosti na prevádzkovanie ambulancie a záväzne podpísať podmienky udeľovania príspevku. Akýkoľvek problém som mohla konzultovať s pracovníčkou ministerstva. Neviem, či budem úspešná, ale verím, že mám nádej.“

Prečo mať vlastnú ambulanciu?

„Veľmi často sa stretávam so strachom. Nebojte sa. Nebojte sa, či už založiť si vlastnú ambulanciu, nebojte sa aj zamestnať u zamestnávateľa. Zamestnanie má možno skôr výhodu pre naše kolegyne, mladé lekárky, ktoré si chcú založiť rodinu a ešte nechcú na seba zobrať to relatívne veľké bremeno vlastnej ambulancie. U oboch skupín však vidím obavy. Strach z nového je prirodzená záležitosť. Ale mladým lekárom, ktorí si založili vlastné ambulancie, je dnes systém veľmi nápomocný. Či už na regionálnej, alebo na štátnej úrovni, a podporuje to, aby vznikali stále nové ambulancie. Prvý predpoklad je teda nebáť sa odhodiť strach a osloviť tie správne inštitúcie,“ odporúča mladým kolegom viceprezident SSVPL MUDr. Peter Lipovský.

Podľa slov MUDr. Petra Lipovského nejde len o nedostatkové okresy, ale „trh“ je hladný aj po nových ambulanciách, po „omladine“, po inom štýle poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Vôbec sa nebojím, keby ste kdekoľvek na Slovensku začínali na ‚zelenej lúke‘, že by ste si nedokázali vybudovať ambulanciu v pomerne krátkom čase s dostatkom pacientov a skorou návratnosťou počiatočných investícií,“ uisťuje záujemcov a zakladanie nových ambulancií všeobecného lekárstva MUD. Peter Lipovský.

Medzi záväzky prijímateľa príspevku patria:

  • najmenej 5 rokov prevádzkovať všeobecnú ambulanciu v okrese, pre ktorý získal príspevok,
  • prevádzkovať ambulanciu v  rozsahu 35 hodín týždenne, z toho najmenej jeden deň poskytovať zdravotnú starostlivosť najmenej do 17.00 hod.,
  •  umožniť bezplatné objednávanie pacientov,
  • existujúci a spätný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (PSZ) sa zaväzuje zvýšiť celkovú kapacitu lekárskych miest PSZ najmenej o jeden úväzok, ako uviedol oproti stavu pred získaním príspevku.

V prípade porušenia podmienok je povinný prijímateľ vrátiť príspevok alebo jeho pomernú časť.

Cieľom ministerstva zdravotníctva je prostredníctvom novej výzvy podporiť najmenej 32 nových všeobecných ambulancií. Plán vychádza z reálnych očakávaní počtu absolventov špecializácie všeobecné lekárstvo a pediatria v najbližšom období ako hlavnej cieľovej skupiny tejto výzvy.

Viac na: www.novaambulancia.sk

Na stránke nájdete aj príručku pre začínajúceho lekára a pediatra, ktorá je vynikajúcou pomôckou, ako sa prepracovať všetkými krokmi pri zakladaní ambulancie.

Ako som nedávno otvoril ambulanciu…

MUDr. Michal Nemec, Košice

Som rád, že teraz na konci, keď už mám všetko za sebou, som sa dozvedel, že existujú užitočné návody. Ja som ich nemal a želám ďalším mladým kolegom, aby sa mali čím riadiť. Najskôr som chcel nastúpiť do zabehnutej ambulancie, ale všetky pokusy tohto typu dopadli neúspešne. Rozhodol som sa teda, že idem od nuly a ambulanciu a pacientov získam svojou prácou a prístupom. Zakladanie ambulancie mi trvalo približne štyri mesiace a najťažšie pre mňa bolo dostať sa k informáciám, čo všetko na jej založenie treba. Ako prvé bolo potrebné nájsť priestor. Skúšal som to cez realitné kancelárie, nakoniec som reagoval na inzerát a dnes mám priestory v prenájme. V minimálnom personálnom a materiálno-technickom vybavení musia ambulancie spĺňať priestorový limit. Ide o dôležitý dokument, ktorý je dobré si naštudovať. Ambulancia lekára musí mať napríklad 15,1 m2 . Sú tam aj priestorové normy na prípravovňu a čakáreň. Je veľký rozdiel, či si nájdete priestory, v ktorých už bola ambulancia, alebo zariaďujete úplne nový priestor. Hygiena to inak posudzuje. Dôležitý krok sú, samozrejme, financie. Vybavenie ambulancie som predbežne vyrátal na cca 20-tisíc eur a je na každom, ako chce mať ambulanciu vybavenú. Naučil som sa na internete vyhľadávať vybavenie ambulancie, kvalitné, ale vo vhodných cenových reláciách. Kartotéku môžete kúpiť za 450, ale aj za 150 eur. Takýmto spôsobom sa dá ušetriť veľa. Na všetkých úradoch som nemal problém s komunikáciou, problémom boli pre mňa skôr čakacie lehoty schvaľovania žiadostí. A tým, že každý krok nadväzuje na ten druhý, čakanie sa predlžuje. Po hygiene, VÚC si na Úrade pre dohľad potrebujete vybaviť P-čkový kód poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a s týmto kódom viete doriešiť poisťovne. A pacienti? Už pol roka pred otvorením ambulancie som premýšľal, ako prilákať do ambulancie prvých pacientov. Môj prvý krok bol, že som išiel robiť na pohotovosť, kde som o sebe dával vedieť. Druhým krokom bolo, že som oslovil kolegov pediatrov, aby mi posielali pacientov, ktorí sa už od nich odhlasujú. A tretím krokom sú sociálne siete. Môžem si na nich vytvárať reklamu sám, alebo prenechám tento marketing firme, ktorá sa tomu venuje.“